Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Metody i narzędzia

Tylko nieliczni jeszcze wierzą, że coaching jest złotym środkiem. Co zatem zrobić, by to jednak skuteczne narzędzie w rękach szefa się nie zdewaluowało? 
Warto rozpocząć od przyjrzenia się wartościom i przekonaniom wytyczającym postawę zarówno szefa jak i pracownika. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy taką definicję postawy, według której jest to nasz sposób widzenia świata i ludzi w interakcji z nami. Tak rozumiana postawa ma dwa wymiary: ja jestem ok i ja nie jestem ok oraz ty jestes ok i ty nie jestes ok i kształtuje się jak na poniższym wykresie.
 

Inteligencja emocjonalna i coaching zarówno na gruncie prywatnym, jak  i zawodowym są ze sobą ściśle związane. Jeżeli bowiem samoświadomość nie będzie odpowiednio rozwinięta, a także gdy nie będziemy umieli z niej prawidłowo korzystać, proces coachingu może zakończyć się fiaskiem. 

Czytaj więcej...
 
Czemu uważność jest ważna?

Dzięki temu, że będziemy żyć uważnie, dajemy sobie praktycznie w każdej chwili większą szansę na równowagę emocjonalną. Każde nowe doświadczenie będzie opatrzone większą jasnością umysłu i serca. I jak mówi Jon Kabat – Zinn: uważność w życiu jest również formą inteligencji relacyjnej w takim stopniu, w jakim ją ucieleśniamy, sprawia, że stajemy się mniej trudni we współżyciu dla bliższego i dalszego otoczenia. Czytaj więcej...
 

Kiedyś w trakcie rozmowy ze znajomymi usłyszałam, że jeśli chce się schudnąć – to po prostu trzeba wziąć i schudnąć. W pierwszej kolejności oczywiście się obruszyłam, bo przecież gdyby to było takie łatwe, to już dawno poradziłabym sobie z denerwującą po zimie oponką, a tak wiele osób nie załamywałoby rąk, na samą myśl o zrzuceniu paru kilogramów. Czytaj więcej...
 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.