Zostaw nam swojego @ a będziemy Cię na bieżąco informować o nowych artykułach oraz ciekawych wydarzeniach ze Świata Coachingu.


Certyfikacje

Wiele pytań i konsternacji, zwłaszcza wśród klientów i początkujących coachów budzą słowa certyfikat i certyfikacja. Coachowie często wymieniają w swoich opisach uzyskane certyfikaty lub certyfikacje. O co w tym właściwie chodzi?

Certyfikat to dokument potwierdzający ukończenie jakiegoś kursu, potwierdzający pewne umiejętności. To, że dana instytucja wyda nam na koniec kursu certyfikat, nie oznacza, że uzyskamy certyfikację. Jest to tak jak dyplom dokument ukończenia określonego kursu, etapu nauki np. ukończenia jakieś szkoły lub potwierdzenie uzyskanej certyfikacji.

Czym w takim razie jest certyfikacja? Patrząc na coaching, certyfikacja to proces potwierdzenia umiejętności coachingowych na określonym poziomie przez określoną organizację, niezależną od Instytucji, w której się uczymy. Można powiedzieć, iż wiedząc, że coach, z którym pracujemy ma określoną certyfikację pracuje według pewnych określonych zasad, a jego wiedza i umiejętności w zakresie coachingu są na określonym poziomie.

Najpopularniejsze certyfikacje na świecie to certyfikacja ICF (International Coaching Federation), IIC (International Institute of Coaching) oraz IAC (International Assiciation of Coaching). Każda z nich certyfikuje coachów na różnych poziomach. Najczęściej certyfikacja wiąże się z tym, iż coach musi wykazać się odpowiednią ilością ukończonych godzin szkoleniowych w zakresie coachingu, przeprowadzeniem odpowiedniej ilości godzin coachingu, a także mentoringiem, superwizjami i innymi elementami zależnymi od typu instytucji certyfikującej oraz poziomu certyfikacji.

Jakie z tego wnioski?

Zapisując się na szkolenia:
Zwróć uwagę, czy dana instytucja wyda ci certyfikat, po prostu dyplom potwierdzający udział w kursie czy masz możliwość certyfikacji po nim. Wiele kursów promowanych jest jako: Kurs przygotowujący do certyfikacji, jednak jest to tylko przygotowanie, a proces certyfikacji będziesz musiał przejść osobno i za niego dodatkowo (poza ceną kursu zapłacić). Rozważ czy do swoich celów zawodowych potrzebujesz w ogóle certyfikację, bo może potrzebna jest ci po prostu wiedza i umiejętności.

Wybierając coacha:
Jeśli coach posiada określoną certyfikację to możesz liczyć, że pracuje w zgodzie z zasadami, kodeksem etycznym danej instytucji certyfikującej oraz że jego dany poziom umiejętności został zatwierdzony przez specjalistów od coachingu. Jednak certyfikacja nie jest elementem niezbędnym do pracy coacha i równie dobrze może ci się pracować z osobą, która tej certyfikacji nie ma, a nawet się o nią nie stara.

Redakcja

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.